Европарламента призна опасността от фракинга!

В резултат на гласуването от вчера в Европейския парламент на поправките на Директивата относно оценките за въздействието на околната среда (ОВОС), някои от опасностите от неконвенционалните фосилни горива най-накрая бяха официално признати от Европарламента - чрез одобряването от депутатите на въвеждането на задължителен ОВОС за проучвания и добив на неконвенционални горива (като шистовия газ и въглищния метан). Предстоят преговори със Съвета и приемането на закона.

Мнозинството български евродепутати гласуват „За“ законопроекта

Законопроектът, който е внесен от зелената партия и партията на социалистите, минава с малка разлика в гласовете: 332 гласа „За“ срещу 311 гласа „Против“ и 14 въздържали се. Опозицията идва от Европейската народна партия (Християндемократи), най-голямата политическа група в Европарламента, според която не бива да се поставят допълнителни пречки пред бизнеса във времена на криза. От българска страна, един независим и четирима депутати от Християндемократите гласуват „Против“ и трима са въздържали се. Мнозинството български евродепутати обаче подкрепят законопроекта да бъде представен пред Съвета. Сега на парламентариста Андреа Дзанони, който е внесъл законопроекта, е гласуван мандат за преговори със Съвета.

Бел. По време на гласуването освен за даване на мандат за преговори със Съвета (332 на 311 гласа) се е гласувало и за конкретни про и антишистови поправки в самия законопроект. Там позицията на някои евро депутати се различава. Данните от гласуването може да видите тук. За да се види за всяка конкретна поправка кой как е гласувал трябва да кликнете на дадено име на депутат и да изберете дата 09/10/13.

Защо бе необходима промяна на европейската Директива

Гласуването бе част от ревизията на 28-годишната европейска Директива относно ОВОС.  Сегашната Директива изисква задължителен ОВОС само за проекти с над 500,000 куб. м/ден, което е типично за конвенционалните горива. При неконвенционалните горива като въглищния метан и шистовия газ производствените нива са обикновено значително по-ниски, което е съществен пропуск в регулациите.

Ние ревизираме този ключов закон, за да бъде той в съответствие с новите приоритети на Европа като ефективното използване на ресурси и защитаването на биоразнообразието. Хидравличното разбиване поражда притеснения. Ние сме изработили ясни критерии, за да избегнем конфликтите на интереси и да включим обществеността в процеса.“, каза Дзанони в прессъобщение изнесено в сряда след гласуването.

Приетите на първо четене поправки на Директивата предвиждат задължителни оценки за въздействието на околната среда при фракинг по време на етапите проучване и добив на неконвенционални горива. Тези оценки вземат под внимание възможните позитивни или негативни последици за обществото и околната среда, които даден инвестиционен проект може да има. При ОВОСа се изискват задължителни изследвания както и възможност за участие на местното население в процесите на вземане на решения.

Това е само началото на борбата в Европа

Въпреки предвидените мерки някои дейности при процеса на проучване на неконвенционални горива като сеизмичните тестове и поставянето на конструкции за сондаж остават извънрегламентирани. Антоан Саймън, активист против шистовия газ от организацията „Приятели на Земята: Европа“ (Friends of the Earth Europe) коментира:

Компаниите за добив на шистов газ в САЩ печелеха от пропуските в законодателството свързано с околната среда и здравето там; това гласуване е началото на дълъг процес по предотвратяването на това в Европа. То е един стимул за местните движения борещи се срещу шистовата индустрия в Европа, но не взема под внимание всички негативни последици от шистовия газ – като сеизмичните тестове и конструкциите за сондаж.“

Източници:

Гласуването на доклада на Дзанони от 09.10.13 

Friends of the Earth Europe

Natural Gas Europe

Вашият коментар