Преглед на обсъждането в Генерал Тошево от 28 октомври
По време на последното обсъждане гражданите поставиха ултиматум на фирма “Русгеоком БГ“ АД да оттегли доброволно инвестиционното си предложение – до 3 ноември.
Може да проследите цялото общественото обсъждане в Генерал Тошево (целия запис, благодарение на Добруджа ТВ): https://www.youtube.com/watch?v=XiPTdaUQkgc&feature=youtu.be
ВАЖНО! Днес, до края на деня е последния срок, в който всеки гражданин и организация може да подава своето становище на riosv-vn@riosv-varna.org, riosv-vn@hotmail.com. За да се ориентирате за вече подадени отрицателни становища може да разгледате и в секция Документи на сайта.
Публикуваме въпросите вписани до този момент в документа Становище на народа от Фейсбук групата „Добруджанци срещу добива на газ в Тошевско!“ по повод оценката за въздействие на околната среда за находище Спасово и предложението на фирма „Русгеоком БГ“ АД.
СТАНОВИЩЕ
- От технологията на преминаване на сондата през почвените слоеве не става ясно как промивната течност ще се върне на повърхността, за да се употреби втори път.
- Не е ясно в какви количества ще има насищане на промивна течност в пластовете, течността водоразтворима ли е и ако да как точно ще се извлече на повърхността при преминаване през воден пласт за питейни нужди например.
- Не се сочи количество на пластови води, които ще се извеждат на повърхността. Това е нужно, за да се прецени дали централата във Варна ще има капацитет да приеме и преработи водите.
- Не се сочат видове пластови води, които ще се извозват до Варна, за да се провери дали централата има право и сертифицирана ли е да ги преработва. Тук естествено възниква въпросът защо обсъждането протича само в Община Генерал Тошево, при условие, че в самия доклад се сочи, че техният проект ще има кумулирано въздействие върху съседни общини и морски общини? Защо не е включена и Община Варна, при условие, че пластовите води се движат в посока югоизток и е възможно замърсяването да достигне и до там, освен това пречиствателната станция се намира при нас?
- Стр. 159 III13 „Кумулативен ефект с други инвеститационни предложения и планове“ Възразявам, защото собствеността на земя в районна на сондажите е свързана със земеделие, а не с добив на газ и проектът на Русгеоком е в пълен разрез и нарушава всички земеделски проекти без изключение в целия регион!
- Стр. 142 ІІІ.11. „Информация за вида, количество и класификация на отпадъците, които се очаква да бъдат генерирани при реализирането на инвестиционното предложение“, цитат: „Освен това инвестиционното предложение включва и операции по изграждане на газопроводи между отделните сондажни площадки“ Това означава, че държавата ще създаде пътища върху частна земя, за да осигури възможност на инвеститора да си пусне тръбите. Възможно и твърде вероятно е да има собственици на земя, които не желаят да я отдадат или продадат за целта. Как ще се реши този въпрос? Без съгласието на собственика на земята прокарването на тръби е абсолютно нарушаване на коституцията по отношение на частната собственост! Закон за частната собственост няма.
- Инвеститорът казва в доклада, че съоръженията му няма да минават през водоизточник, а реално точно оттам минават.
- Казаха на обсъждането в с. Кардам, че ще използват промишлена вода, а реално имат кладенец до сондата и използват единствения източник на вода в цяла Добруджа!
- Общинският план за развитие и областната стратегия на Област Добрич изключват реализирането на инвестиционното предложение. Предвиждат се земеделие и опазване на околната среда, а като енергоизточници – само ветрогенератори.
- Стр.142 III10.3 Вредни лъчения „Обектите, в рамките на които ще се изграждат сондажните площадки, не се явяват източник на вредни лъчения към околната среда. Геоложката основа не е източник на вредни лъчения…“ Това е несериозно количество и качество информация по въпроса – лъчения има и те са радиационни и са от химикалите на откритите площадки и съвкупно с освободения въглероден диоксид засилват влиянието от човешката дейност върху глобалното затопляне. Един качествен лабораторен анализ върху продукцията ще установи наличие на алфа, бета и гама лъчи в различна концентрация. Това е в нарушаване на Регламент ЕО-834/2008 чл.10 биологично производство. В резултат инвестиционното предложение на Русгеоком пречи и нарушава интересите на биопроизводителите в региона.
- Съществува забрана на Басейнова дирекция ЧР да минават през Малм-Валанжския басейн – нещо, с което инвеститорът Русгеоком не се съобразява (писмо приложение към доклада).
- Винилите, глините и шламовете в утаителните ями си остават в земята и не се отстраняват, а само се затрупват, освен това са със срок на годност 15 години, а на първата площадка ще се експлоатира повече от 15 години (стр. 36).
- Не са правени входни замервания на чистотата/замърсяването на компонентите на околната среда, за да стъпят на основа и да сравняват занапред какво и колко ще е замърсяването.
- Има вредни за човешкото здраве химикали (изброени на стр. 71), които има опасност частично или напълно да се просмучат в Малм-Валанжския водоносен хоризонт (стр.82), и които не са изчерпателно изброени, а има добавка „и други“ – в които други не е известно какви и колко отрови се съдържат (стр. 184, стр. 208).
- Шум над допустимите норми (стр. 76).
- Риск от аварии (стр. 82).
- Опасно рядко се предвижда мониторинг – на почвите на 3 години, на шума на 2 години, на въздуха на 2 години, на водата веднъж сезонно.
- Измерват повечето от показателите за замърсяване на въздуха при максимално еднократно замърсяване, а го сравняват със средногодишна норма – в резултат казват, че няма да има наднормени емисии, но не отчитат местното замърсяване и кумулативния ефект.
- Всички площадки и очаквани находища на газ, видът му и начинът на добиване са условни, предстои проучване и данните са предполагаеми, могат да променят действия, намерения, процеси в зависимост от това какво открият (стр. 12, 17, 30, 52 и др.)
- Определено е само местоположението на площадка П 1-1 в участък “Рогозина”, местоположенията на всички други площадки – П 1-2 и П 1-3 на същият участък, както и площадките на участъци „Рогозина изток”, „Чернооково” и „Калина” ще бъдат уточнени в последствие. Предварителното определяне на местоположението на площадките е от съществено значение за местното население, пряко свързано е със статута на прилежащите нему и в близост нему земи и парцели. В тази връзка трябва да се изготви или нов доклад с конкретните местоположения на всички цитирани по-горе площадки, или да се изготви нов ОВОС, но само за участък “Рогозина”, където точно и ясно е определено местоположението на площадката П 1-1, в този ОВОС инвеститора трябва да преразгледа инвестиционното си намерение и да изключи площадките П1-2, П1-3 в “Рогозина”, както и участъците “Рогозина изток”, “Чернооково” и “Калина”.
Браво! Радвам се, че има инициативи в защита на българската природа. По света има много индустриални решения и приложения на различни технологии без да се наранява природата. Важно е подобни процеси да се следят активно от оществото и да се внимава дали приложените технологии за добив на природни ресурси са дейстовително природощадящи, а не архаизми от миналото.