Ще надделеем ли над шистовото лоби в Европарламента?

Утре е един от важните дни за нас, хората, които искаме да запазим природата си чиста и да спрем развитието на шистовата индустрия. В Европейския парламент ще се гласуват предложенията за поправки в Директивата, която касае оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) при проучванията и добива на шистов газ. В момента оценка се изисква задължително при производствен праг от 500 000 куб. м/ден, но при проектите за неконвенционални фосилни горива производствените нива са много по-ниски, в следствие на което те не се подлагат на задължителен ОВОС. В доклада си европейския парламентарист Андреа Дзанони предлага да се премахне този праг и по този начин да се установи много по-добра и системна защита на околната среда. Това разбира се не се харесва на шистовото лоби, което подготвя свои контрапредложения за поправки.

На 09.10.2013 г. (сряда) от 11:30 часа до 11:50 часа Страсбургско време (+1 час наше време) ще се състои гласуването на предложенията за поправки към Директивата. Най-важните антишистови поправки, които се надяваме европейските депутати да приемат са поправки номер 31, 54 и 79. Съответно поправките, които са подадени от лобито на добивната индустрия и трябва да бъдат отхвърлени, са с номера 112 и 115. Fracking Free Bulgaria както и много други граждани се свързаха с 18те български представители в Европарламента, за да изкажат своята позиция в подкрепа доклада на Дзанони.

Гледайте гласуването на живо:

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/  (обновено)

Проследете как е гласувал всеки европейски депутат:

http://www.votewatch.eu/en/european-parliament-latest-votes.html#/#EP/0/2013-10-09/2013-10-09/0

Малко повече за Директивата относно ОВОС

Директивата относно ОВОС (Environmental Impact Assessment – EIA Directive) е приета през 1985 г. и почти не е била променяна от тогава. Тъй като вече не успява да отрази развитието на европейското законодателство и енергийното развитие става нужно да се пренапише. Предложението за нова директива е представено на 26.10.2012 г. Докладът на Дзанони относно предложението за нова директива включва редица ключови изменения на текста. На 11 юли 2013 г. Парламентарната комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните гласува с впечатляващо мнозинство (49-13) в подкрепа на доклада. В случай, че предложенията му минат през Европарламента, следващата стъпка ще бъде започване на преговори със Съвета.

Цялата информация за доклада на Дзанони: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=REPORT&reference=A7-2013-0277&language=BG&mode=XML

Писмото, изпратено от Fracking Free Bulgaria:

EIA Directive - MEP
EIA Directive - MEP
EIA-MEP-Letter.pdf
148.2 KiB
959 Downloads
Подробности...
Вашият коментар